Nu hoppas vi verkligen våren är här efter en lång och tung vinter. Dom sista dagarna har varit fantastiska och det märks på hästarna att dom njuter för fullt.
Hästarna har startad lite sporadiskt då vi har har haft lite infektioner i stallet. Västerbo Realhigh gjorde en riktig plattmatch på Solvalla och det visade sig efter att han hade dåliga blodvärden och en halsinfektion. Samma gällde Royal Trophy som startade samma dag.
Jaanus Tooma skulle gjord säsongdebut för 2 veckor sedan men vi fick stryka då han stod med en halsinfektion.
Littlesupersister gjorde allt rätt i sitt premielopp, verkligen en häst som det är lätt att tycka om! Samma dag gjorde Mårten Marje comeback efter kastoration. Han gjorde ett okay lopp som 3:a och borde rimligen gå fram med det lopp i kroppen.
Västerbo Chopchop gjorde det bra på Färjestad senast som 4:a och han visade att han blivit mera pålitlig.
Hästarna börjar bli friska nu och jag hoppas vi kan ha alla i full form om några veckor.
Ha det bäst
/Paw