Igår startade Lets Go Tooma på Gälve. Det va ett på pappret mediokert lopp men spår 8 är aldrig enkelt med en långsam startar.
Från 4:e utvändigt blev det anfall i 3:e 1300 kvar i ryggar men 900 kvar blev han utan rygg och via en mäktig långspurt och ett slutvarv i trakterna runt 1.15 blev segern enkel på tiden 17.7/2140a värd 10000 till ägaren Stall Oxalis AB
Snyggt kört av Nathalie Blom.
Måndag startade Littlesupersister på Mantorp med Emilia Leo i vagnen. Littlesupersister va som vanligt kvick iväg och tog planenligt hand om ledningen, men fick en het konkurrent över sig och Emilia valde att släppa ledningen. Där blev dom fast till 75m kvar och va utan chans att hinna få upp farten men fick med sig ett 4:e pris med krafter sparade.
i fredags hade vi 2 till start på Örebro. Bäst gick det för Prince Yoda som efter att travat sista 1200 i dödens slutade 3:a på nya rekordet 14.6
Kicki Tooma hade inte startat på ett tag och va tung i kroppen i saknad av banjobb, men hon va godkänt som 7:a i mål.
Hästarna håller sin fina form och snart kommer vi börja kvala 3 årinarna vilket ska bli spännande.
2 åringarna ser även dom fina ut och så snart banan i Arvika är fin ska dom börja gå banjobb.
Förre veckan gjorde vi klart med ett spännande nyförvärv. 3 åriga Goliath Des Champs köptes in till stallet av ett gott gäng.
Goliath är franskfödd och det är planen att han skall står kvar i Frankrike hos Jörgen Westholm.
Ha det bäst så hörs vi
/Paw